Ukupno: 391901
Svjetski dan knjige
Autor: Magdalena Kišiček, 23. 4. 2020.

Danas je 23. travnja - Svjetski dan knjige i autorskih prava!

Zašto se slavi baš danas te tko #ostajedoma i #čitaknjigu provjerite u nastavku!

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja kao simboličan datum u svjetskoj književnosti, jer su 23.4. 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare. Samu odluku o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donijela je UN-ova organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu UNESCO prilikom održavanja Opće konferencije u Parizu 1995. godine. Sama ideja Svjetskog dana knjige i autorskih prava jest uključiti pisce, izdavače, nastavnike, knjižničare i medije u isticanju važnosti knjiga i čitanja.

Zanimljivo je da se na današnji dan obilježava i spomendan Svetog Jurja, kršćanskog sveca. Prema tradiciji iz srednjeg vijeka 23. 4. na tzv. Jurjevo muškarci svojim djevojkama poklanjaju ruže, a od 1925. postao je običaj da žene zauzvrat muškarcima poklanjaju knjige. Tako se u Barceloni i ostatku Katalonije na taj datum proda i do 400.000 knjiga, gotovo polovica broja knjiga koji se proda tijekom čitave godine. Ovom prilikom čestitamo imendan svim Jurama, Juricama, Đurama, Đukama i Đurđicama!

U Hrvatskoj se na Svjetski dan knjige održava i tzv. Noć knjige. Više o toj manifestaciji možete pročitati ovdje

U našoj smo školi današnji dan obilježili virtualno i to jednim izazovom!

Najveći odaziv i ovoga puta bilježe naši prvašići te njihova braća i roditelji, na što smo osobito ponosni te ih ovim putem posebno pohvaljujemo! Osim učenika, izazov je prihvatila i stručna služba naše škole!

Sve slike naših čitača pogledajte u nastavku.

Učenik 1. b razreda Karlo Slunjski najviše voli čitati knjige sa slikama sa svojom sestrom Lucijom (7.b razred).

Učenik 1.b razreda Jan Slunjski čita braci priču za laku noć.

Učenik 1.b razreda Mihael Piskač voli čitati sa svojom sekom.

Izazovu se pridružio i Šimun Grudiček (1.b) koji nam ponosno pokazuje svoju kolekciju slikovnica.

Puno pozdrava iz svoje obiteljske knjižnice šalju nam mama Lidija, Nikola (1.a) i Ivan Vragović (5.a) s porukom #jermivolimoknjige!

Jakov, (1.b) Lucija (1.b) i mama Martina Slunjski nam javljaju: "Volimo čitati u svojim krevetima sa mamom u sredini. Jednu stranicu pročita Lucija, jednu stranicu pročita Jakov, jednu stranicu mama....i tako sve do zadnje stranice. Ako pak na stranicama ima jaaaaako puno teksta, e onda čita samo maaaama" 🙂

Naš Vid Đurkan (2. a) čita svoju najdražu knjigu u svojoj najdražoj fotelji!

Učenica Ester Kuzel (3.a) čita knjigu o Finskoj na engleskom jeziku koju joj je poslao djed iz Finske. Društvo joj pravi njen mačak Crnko!

Izazovu se pridružila i naša pedagoginja Valentina sa svojim sinom koji se najviše veseli čitanju prije spavanja.

Izazov je prihvatila i knjižničarka Magdalena koja najviše voli čitati na svojoj terasi uz šalicu dobre kave.

Još jednom hvala svima na suradnji!smiley

Čitajmo i dalje jer: