« Ožujak 2024 »

The Bridge - Slovenija
Autor: Ivana Pintač, 16. 5. 2017.

Učenici naše Škole – Dominik Drčec, David Štefan, Mihaela Mešnjak, Tina Njegovec, Anamarija Vitez i Borna Golubić zajedno s učiteljicama Suzanom i Lucijom sudjelovali su u projektnim radionicama održanim u sklopu projekta Erasmus+.

Susret se održao od 18.- 22. travnja 2017. godine, a u radionicama su, uz učenike iz Hrvatske i Slovenije, sudjelovali i učenici iz Norveške.

Nakon programa dobrodošlice u Osnovnoj školi „Pivka“ i međusobnog upoznavanja kroz različite aktivnosti učenici su smješteni kod domaćina s kojima su proveli sljedećih nekoliko dana.

Susret u Sloveniji temeljio se na basnama i ostalim pričama s poukom na kraju. Tako su glavne aktivnosti održane u školi gdje su učenici, podijeljeni u tri grupe, zajedno radili na različitim zadatcima. Jedna grupa pripremala je kratke crtane filmove temeljene na odabranim basnama, druga grupa postere i plakate, a treća grupa bila je zadužena za pripremu i izvedbu triju kratkih lutkarskih predstava.

Nakon aktivnosti u školi učenici su svakodnevno imali organizirane zanimljive izlete.

Tako su posjetili Škocjanske jame koje su poznate kao jedan od najvećih podzemnih kanjona u svijetu. Posjetili su i ergelu konja „Lipica“, kulturno-povijesni spomenik Slovenije koji je dom skoro 400 prekrasnih primjeraka lipicanaca.

U Parku vojne povijesti sudjelovali su u aktivnostima poput vojnog poligona i pucanja iz pušaka, a kasnije su imali priliku vidjeti brojne eksponate vojne povijesti te zaviriti u unutrašnjost podmornice.

Jedan od zanimljivih izleta bio je i onaj u Ljubljanu gdje su učenici obišli Muzej iluzija. Posjetili su i Bledski dvorac gdje se pružao prekrasan pogled na Bledsko jezero. Osim razgleda dvorca, sudjelovali su i u radionici tiskanja knjiga, a kasnije uživali u najukusnijoj bledskoj kremšniti.

U Eko muzeju naučili su mnoge zanimljivosti o nastanku krških jezera nadomak Pivke koja presušuju u određeno doba godine.

Svaka aktivnost i svaki izlet bili su svojevrstan doživljaj. Učenici su imali priliku posjetiti prekrasna mjesta, upoznati nove ljude i steći nova prijateljstva. Radom u grupi podsjetili su se da je potrebno poštivati različitosti i tuđe ideje. Unaprijedili su svoje znanje engleskog jezika, ali i naučili pokoju riječ slovenskog i norveškog.

Napisala: Suzana Benković

Vidi fotogaleriju!