Školski medni dan i promocija hrvatskih pčelinjaka
Autor: Mihael Martan, 10. 12. 2018.

Na dan sv. Ambrozija koji je zaštitnik pčela i pčelara, 7. prosinca 2018., obilježio se Školski medni dan, a Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatski pčelarski savez priredili su malo slatko iznenađenje našim prvašićima.

Klikni na opširnije!

Ususret Školskog mednog dana koji se održao 07. prosinca 2018. godine, lokalni pčelar Martin Gašparević je, 30. studenog 2018. godine, dostavio med pakiran u nacionalnu staklenku 370 mL te održao našim prvašićima kratko predavanje o pčelarstvu.

U nastavku možete vidjeti slike što su naši prvašići mogli vidjeti i doznati o pčelarstvu te što će dobiti na sam dan Školskog mednog dana.

Program o Školskom mednom danu i promociji hrvatskih pčelinjaka

Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatski pčelarski savez pokrenuo je program Školski medni dan i promocija hrvatskih pčelinjaka koji se provodi na čitavom teritoriju Republike Hrvatske u prvim razredima osnovnih škola kada će svaki učenik prvog razreda dobiti med pakiran u nacionalnu staklenku 370 mL i edukativnu slikovnicu. Cilj Programa školskog mednog dana je educirati djecu i njihove roditelje o važnosti konzumiranja meda kao i uključivanje meda u prehranu kako bi se oblikovale prehrambene navike djece s ciljem povećanja unosa meda u prehrani djece, promoviranje meda lokalnih proizvođača što bi značilo da je med s hrvatskih pčelinjaka, podizati svijest djece od rane dobi o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda, razvijanje prepoznatljivosti i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu korištenjem jedinstvene nacionalne staklenke za med i pčelinje proizvode, podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnih vrijednosti meda i educirati učenike o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.

Obilježavanje Školskog mednog dana u OŠ „Podrute“

U OŠ "Podrute" početkom četvrtoga sata, održalo se zanimljivo predavanje o pčelarstvu, na kojemu nisu bili prisutni samo prvašići nego i svi ostali razredi od drugog do osmog zajedno sa svojim nastavnicima. Predavanje je održao predsjednik Udruge pčelara Medarica Vlado Topolovec i voditelj Malih školskih pčelara OŠ „Podrute“ Štefek Vincek. Djeca su doznala ukratko o povijesti pčelarstva, kakve su se košnice koristile prije, a kakve se koriste danas te od kojih se sve dijelova sastoje.

Učenici su iz prvih ruku mogli vidjeti kako izgleda i za što se koristi dimilica u pčelarstvu.

A na samom kraju predavanja učenici su postavljali zanimljiva pitanja te dobivali još zanimljivije odgovore. Predavanje smo zaokružili porukom da su pčele jedina bića na zemlji koja mogu proizvesti med stoga moramo čuvati pčele i njegovati pčelarstvo kao zanat.

Nakon predavanja slijedila je degustacija meda i podjela paketa, staklenke meda i slikovnice, našim prvašićima.

U foto-galeriji možete vidjeti kako je to izgledalo.