Majčin dan
Autor: Magdalena Kišiček, 12. 5. 2020.

Majčin dan već se desetljećima slavi i obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju.  Iako je u prošlosti ovaj blagdan imao velik značaj za emancipiranje i poboljšanje položaja žena u društvu, Dan majki se u novije vrijeme svodi na darivanje i ugađanje majkama i bakama.

Kako je nastao Majčin dan i kako su naši učenici darovali svoje majke i bake ove nedjelje, provjerite u nastavku!

Povijest obilježavanja Majčinog dana

Obilježavanje Majčinog dana ima dugu i zanimljivu povijest koja seže još u antičko doba u kojem su Grci na proljeće obilježavali Dan posvećen Rei, majci njihova vrhovnog boga Zeusa.

Suvremena ideja o Danu majki potekla je od aktivistice Marie Reeves Jarvis, koja se posebno zalagala za poboljšanje katastrofalno loših materijalnih i higijenskih uvjeta u kojima su siromašne majke rađale i odgajale svoju djecu, a koji su bili među glavnim uzrocima tadašnje velike smrtnosti novorođenčadi i djece.

Nakon njene smrti njene je snove realizirala njena kći, Anna Jarvis. Na njenu inicijativu 8. svibnja 1914. godine Američki je kongres donio odluku da svaka druga nedjelja u svibnju postane nacionalni praznik Majčin dan. Obilježavanje Majčinog dana se otada proširilo po cijeloj Europi i svijetu. Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem (bijeli i crveni karanfili su uglavnom zaboravljeni), te čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci.

A kako su naši učenici darivali svoje majke i bake, provjerite u nastavku klikom na sliku ili LINK.