« Ožujak 2024 »

Natjecanje Čarolija Božića 2020.
Autor: Magdalena Kišiček, 10. 12. 2020.

Srednja škola Novi Marof i ove godine organizira natjecanje učeničkih zadruga u kreiranju proizvoda od ekološki prihvatiljiv materijala pod nazivom "Čarolija Božića". U natjecanju i ove godine sudjeluje naša Učenička zadruga "Cvetek" koja s ponosom predstavlja svoj ekološki proizvod - MIRISNI BOŽIĆNI JASTUK!

Zbog nepovoljne epidemiološke situacije, ovogodišnje se natjecanje odvija online putem.

Na facebook stranici Srednje škole Novi Marof objavljene su fotografije ukupno 12 predmeta božićne tematike od ekološki prihvatljivih materijala koje su izradile Učeničke zadruge naše županije. Prvo mjesto osvojit će onaj proizvod odnosno Učenička zadruga koja skupi najviše pozitivnih reakcija (lajkova).

Zato podržimo našu Zadrugu i dajmo jedan veliki LAJK za vrijedne zadrugare!

Klikni opširnije i saznaj kako je nastao ovaj mirisni božićni jastuk!

NAZIV PREDMETA: MIRISNI BOŽIĆNI JASTUK
MATERIJAL: otpadne tkanine, heljdine ljuske, sušeni cvjetovi lipe, nevena i kamilice, riža, eterično ulje naranče, metalni zvončići, zatvarač, konac, škare.
POSTUPAK IZRADE (kratak opis):
Učenici nižih i viših razreda proveli su akciju sakupljanja starih tkanina s božićnim i zimskim motivima. Tkanine su mjerili i rezali na kvadratiće dimenzija 6 cm x 6 cm. Kombinirali su tkanine, pazeći na razmještaj boja i motiva. Uslijedilo je šivanje ukrasne jastučnice tehnikom krpljenja, eng. ˝patchwork˝. U šivanju i peglanju učenicima su pomogle učiteljice. Unutarnju jastučnicu krojili su od stare plahte. Jastuk su punili heljdinim ljuskicama, sušenim cvjetovima lipe, kamilice i nevena iz školskog dvorišta te rižom koju su prethodno natopili eteričnim uljem naranče. Na vrhove jastuka prišili su četiri zvončića.
Dimenzije jastuka: 35 cm x 35 cm.
SVRHA PREDMETA:
Prvi i najvažniji cilj izrade ovog predmeta bio je osmisliti originalan i unikatan poklon kojeg biste poželjeli za Božić. Drugi, ne i manje važan cilj bio je koristiti ekološki prihvatljive materijale i ne potrošiti ni jednu kunu tijekom izrade predmeta. Željeli smo napraviti ukras koji nije samo ukras, već ima i svoju konkretnu upotrebu.
Mirisni božićni jastuk služi za opuštanje i bolji san, ali i za podizanje raspoloženja. Mirisi kamilice, lipe i nevena imaju umirujuće djelovanje. Eterično ulje naranče istodobno podiže raspoloženje i opušta. U srednjem vijeku lipa je simbolizirala prijateljstvo, dobrobit i zajedništvo, stoga izvrsno pristaje uz temu Božića. Tihi i nježni zveket zvončića podsjeća i priziva… Božić se bliži.
heart