preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Podrute"

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 9. 2010.

Ukupno: 392627
Ovaj mjesec: 1963
Ovaj tjedan: 407
Danas: 97
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ZADNJI DAN NASTAVE - slatki dan
Autor: Magdalena Kišiček, 18. 6. 2021.

Ako pitate bilo kojeg đaka ove škole kako mu je bilo u školi, vjerojatno će reći "iznenađujuće slatko". Pročitajte u nastavku što se to slatko dogodilo danas u našoj školi i zašto!

 


Svake treće nedjelje u srpnju obilježava se dan jedne slatke ljetne poslastice koju hvatamo zdravo za gotovo kada si u ljetnim vrućinama želimo ublažiti muke i zasladiti si život. Naravno, riječ je o sladoledu.

ZANIMLJIVE ČINJENICE O SLADOLEDU
Sladoled je djelomično ili potpuno zamrznuta slastica koja se većinom sastoji od mlijeka ili mliječnih proizvoda i nemliječnih sastojaka kako bi se podesila aroma, boja i okus. Na pitanje zašto volimo sladoled mogli bismo jednostavno odgovoriti da je fin i da nam većini nas daje smisao života tijekom ljetnih vrućina kada sunce prži iznad 35 stupnjeva.

Sladoled glasi kao najstarija slastica na svijetu. Prvi se put pojavljuje u Kini gdje su Kinezi pripremali slasticu kao ledeni napitak od voćnih sokova i snijega; mlijeko je tek kasnije našlo svoje mjesto u receptu izrade sladoleda.

Kremasti sladoled kakvog mi danas poznajemo je nastao u 16. stoljeću u talijanskom gradu Firenci, ali je sladoled prije toga u 13. stoljeću svjetski putnik Marko Polo donio u Europu s dvora Kublaj-kana na području današnjeg Pekinga. Talijani su s vremenom nadograđivlali recepture sladoleda i eksperimentirali s njim.

Sladoled je isprva bio dostupan samo bogatašima jer su njegovi glavni sastojci bili led i sol koji su u to vrijeme bili užasno skupi.

Sladoled u kornetu nastao je 1904. godine kada je jedan slastičar smotao u tuljac hrskavu palačinku i napunio je sladoledom.

Prvi se obilježavanjem Svjetskog dana sladoleda su počeli Amerikanci, no iako to kod nas nije poznati datum, neki ga ipak obilježavaju. 1984. godine je tadašnji predsjednik SAD-a proglasio treću nedjelju u srpnju Svjetskim danom sladoleda, uz to što je sam mjesec srpanj proglasio mjesecom sladoleda.

KAKO SMO MI OBILJEŽILI NADOLAZEĆI SVJETSKI DAN SLADOLEDA?
Po vjerojatno prvi puta u povijesti naše škole članice Novinarske grupe su izradile MS Forms anketu koju su, zahvaljujući našem učitelju Informatike Ratku Đakuloviću, učenici od prvog do osmog razreda na satovima Informatike ispunili. Anketa se provodila u cilju da saznamo koji okus sladoleda učenici najviše vole, koji najmanje vole, u/na čemu najviše vole jesti sladoled i slična pitanja kako bismo saznali kako izgleda omiljeni sladoled većine učenika i vole li uopće sladoled.

I po rezultatima možemo zaključiti da je najbolji sladoled većine učenika izgleda ovako: čokoladni sladoled u kornetu preko kojeg se slijeva preljev.

Noćna mora od sladoleda za većinu učenika izgleda ovako: sladoled od pistacije u čašici s komadićima voća.
Dobra vijest je da su svi učenici sladoled ocijenili s pozitivnim ocjenama koje nisu bile niže od 3, pa sladoled može biti ponosan na sebe jer je drag svim učenicima naše škole, nekima više, nekima manje. Prosječna ocjena mu iznosi odličnih 4.87. :)

Datum 18.7. kada ove godine slavimo Svjetski dan sladoleda i nije baš tako blizu, ali smo povodom predzadnjeg dana ove školske godine odlučili počastiti naše učenike čokoladnim sladoledom kojem su se oni jako razveselili i ugodno iznenadili.

Ugodne ljetne praznike žele vam vaše novinarke Sara S. i Samantha V. i knjižničarka Magdalena!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju