2013-02-18 10:38:07

Susret u Engleskoj

Od 31. siječnja do 4. veljače 2013. godine Jelena Đakmanec Milevčić, Silvija Biškup i Snježana Plantak iz OŠ "Podrute" prisustvovali su stručnom usavršavanju s temom "Primjena drame u nastavi" u engleskoj školi The Academy at Shotton Hall u gradiću Peterlee.

Nakon prvog projektnog susreta u Hrvatskoj, aktivnosti se provode redovito, a pred učiteljima Osnovne škole „Podrute“ su se našla tri glavna zadatka koja se do kraja projekta, 31. srpnja 2014. godine, moraju ostvariti: poticanje čitanja kod učenika, učenje o zemlji, jeziku i kulturi drugih naroda te promicanje demokracije.  Aktivnosti koje se  provode u sklopu projekta zasnivaju se na čitanju domaće, ali i strane literature koja su ujedno i lektirna djela.

Na temelju jedne od pročitanih knjiga učenici će sljedeće školske godine pripremiti i dramsku predstavu pa je na tu temu organizirano stručno usavršavanje za učitelje u engleskoj školi The Academy at Shotton Hall u gradiću Peterlee kao priprema za rad na dramskoj predstavi. Stručno usavršavanje trajalo je od 31. siječnja do 4. veljače 2013. godine.

 Učitelji iz partnerskih škola  prilikom drugog projektnog susreta posjetili su školu; susreli se s gradonačelnikom Peterlea; posjetili gradove Whitby i York; sudjelovali na dramskim radionicama koje su vodile profesorica drame Judith Cook i profesorica Kathryn Harrop; upoznali dramske tehnike i igre koje se mogu koristiti ne samo na nastavi hrvatskog jezika nego i na satovima ostalih predmeta te prisustvovali satovima drame te vidjeli primjenu dramskih metoda rada u nastavi. Imali su prilike sudjelovati  i u radu škole subotom kada se u školi održavaju izvannastavne aktivnosti usmjerene na glumu, glazbu i ples, a vježbe se provode u njihovom vlastitom kazalištu u sklopu škole, amfiteatru u dvorištu škole te specijalno opremljenim učionama s obzirom na njihove potrebe rada.

Prilikom susreta učitelji su upoznali i školski sustav u Engleskoj koji se u nekim segmentima razlikuje od hrvatskog. Primjerice, učenici kreću u školu s 4 do 5 godina, a drama je učenicima od 11 do 16 godina starosti obvezan predmet. Učionica za dramu nema klupa, već opremu potrebnu za scenske izvedbe, npr. rasvjetu, kostime, zastor. Učenici su po razredima selektivno podijeljeni i to s obzirom na znanje i sposobnosti. Izborni predmeti poput domaćinstva zanimljivi su učenicima, a održavaju se u učionama s kuhinjskim aparatima i priborom. Nije neuobičajeno i da poneku izvannastavnu aktivnost vodi učenik, npr. plesnu skupinu.

Svrha cijelog projekta, kao i ostalih Comenius projekata je mobilnost učenika i nastavnika, promocija vlastite zemlje i kulture, razmjena iskustava te poticanje cjeloživotnog učenja.

Sljedeći projektni susret učenika i učitelja je u ožujku u Rumunjskoj.

 


Osnovna škola "Podrute"