« Svibanj 2024 »

22. travnja - Dan planeta Zemlje
Autor: Janja Maltar, 22. 4. 2024.

U ponedjeljak, 22.4.2024., učenici osnovne škole ˝Podrute˝ zajedno sa svojim učiteljima, raznim su aktivnostima proslavili Dan planeta Zemlje. Službena tema ovogodišnjeg obilježavanja je ˝Planet protiv plastike˝.

Učenici nižih razreda područne škole u pratnji svojih učiteljica prošetali su šumom. Učenici viših razreda uređivali su školsko dvorište.

Učenici nižih razreda matične škole sa svojim su učiteljicama proveli edukacijske aktivnosti o očuvanju okoliša. Izradom plakata i crteža doprinijeli su prigodnom ozračju u školi i pritom mnogo naučili!

Učenici 2. razreda matične škole sa svojom učiteljicom Andrejom Korpar izradili su kreativan i poučan pano sa crtežima kontinenata. Na crteže su zalijepili fotografije ugroženih vrsta biljaka i životinja koje žive na tim kontinentima. O svakoj su vrsti ponešto naučili i zapisali. Posebno su nas se dojmile njihove poruke o zaštiti planeta Zemlje: ˝Zemlja je naš dom. Dom trebamo čuvati!˝, ˝Mi smo joj naudili, mi ćemo joj i pomoći!˝

Učenici petog razreda matične škole s učiteljicom geografije Tenom Horvat izradili su prigodni pano s porukama o zaštiti okoliša, uštedi energije i vode.

Učenici osmog razreda matične škole s učiteljicom biologije i kemije obišli su školsko dvorište koje je naizgled bilo čisto, ali usprkos prvom pozitivnom dojmu sakupili su dvije vrećice otpada. Najviše je bilo plastike i papira te su otpad pravilno zbrinuli u za to predviđene spremnike.

Učenici viših razreda čuli su kratko predavanje učiteljice biologije i kemije Janje Maltar o problemu plastike i mikroplastike. To je jedan od mnogo velikih problema s kojima se planet Zemlja suočava. Učenici su se prisjetili konkretnih mjera i aktivnosti koje svatko od nas može poduzimati svaki dan kako bi smanjili gomilanje plastičnog otpada i time pridonijeli  očuvanju našeg planeta.

Edukacijom, razvijanjem pozitivnih stavova i osjećaja ljubavi prema prirodi i okolišu, želimo potaknuti naše učenike da u školi, kućanstvu i svojem zavičaju djeluju u svrhu očuvanja planeta Zemlje. Nadamo se da svojim ponašanjem pružaju pozitivan primjer ukućanima i susjedima o tome kako se čuva planet Zemlja!

Fotografije učeničkih radova i aktivnosti pogledajte u GALERIJI!