3. projektni susret u Rumunjskoj
Autor: SNJEŽANA PLANTAK, 15. 3. 2013.

Spirit of Hope

Na 3. projektnom susretu u rumunjskom gradu Moreni sudjelovalo oko 70 učenika i učitelja iz 11 europskih zemalja. Susret se održao od 5. do 10. ožujka 2013. godine.

Učenici i učitelji Osnovne škole „Podrute“ posjetili partnersku školu u Rumunjskoj.

Osnovna škola „Podrute“ jedan je od partnera u Comenius projektu Spirit of Hope koji se u školi provodi od 1. kolovoza 2012. godine. U projekt je uključeno 11 škola iz 11 europskih zemalja.

Aktivnosti koje se provode u školi prezentiraju se i dovršavaju na zajedničkim susretima učenika i učitelja u pojedinim zemljama. Tako je već iza učitelja i učenika OŠ „Podrute“ susret u Hrvatskoj, Engleskoj i Rumunjskoj.

Nakon susreta u Hrvatskoj i Engleskoj na kojima su sudjelovali samo učitelji, u Rumunjsku su s dvije učiteljice Kristinom Meštrić i Snježanom Sedlar, putovali i učenici Petra G. (8. razred), Leonard B. i Patrik V. (7. razred). U razdoblju od 5. do 10. ožujka 2013. godine domaćin im je bila škola Liceul Teoretic „I.L.Caragiale“ u gradu Moreni, Rumunjska. Na susretu se susrelo oko 75 učenika i učitelja koji su izmjenjivali svoja iskustva na radu u projektu.

Učenici su prikazali video filmove koje su napravili o svojoj zemlji, gradu i školi te stripove s temom odabrane nacionalne literature, koja je polazište za gotovo sve aktivnosti u projektu budući da je poticanje čitanja jedan od glavnih zadataka projekta. Tako su naši učenici na satovima hrvatskog jezika, likovne kulture i engleskog jezika radili strip na temelju knjige Besa Jože Horvata.

Učenici su također kroz dramske igre učili jedni o drugima, družili se i zabavljali. Radionicom Rječnik preživljavanja učili su izraze poput „Gdje se nalazi bolnica? Kako se zoveš? Kojim putem moram ići?“ na drugim jezicima te je rezultat te radionice višejezični rječnik. Osim škole posjetili su i dvorac Peleš, dragulj Karpata pored grada Sinaje, dvorac Bran, poznat kao Drakulin dvorac te Palaču parlamenta u Bukureštu površine 350 000 četvornih metara.

Učenici su se s putovanja vratili puni dojmova, oduševljenja te sretni zbog novostečenih prijateljstava što možemo zaključiti i po izjavi učenice. Petra: „Spirit of Hope i put u Rumunjsku je jedna pozitivna stvar u mome životu jer mi je omogućeno steći nova poznanstva i doživjeti nešto za što mi se možda više neće pružiti prilika.“

Pred učenicima i učiteljima je još puno posla te susret u Norveškoj u svibnju ove godine.