4. projektni susret
Autor: SNJEŽANA PLANTAK, 6. 6. 2013.

Učenici i učitelji Osnovne škole „Podrute“ posjetili partnersku školu u Norveškoj.

Osnovna škola „Podrute“ jedan je od partnera u Comenius projektu Spirit of Hope koji se u školi provodi od 1. kolovoza 2012. godine.

U razdoblju od 13. do 18. ožujka 2013. godine učenici OŠ „Podrute“ posjetili su školu Tranevågen Ungdomsskule na otoku Sotra u Norveškoj. Susretu je prisustvovalo oko 80 učenika i učitelja iz 11 partnerskih škola iz 11 zemalja koje su uključene u projekt.

Učenici prilikom ovakvih susreta uče jedni druge o svojoj zemlji, a na ovom susretu teme su bile arhitektura i hrana.

Prezentirajući arhitekturu zemlje iz koje dolaze, prikazali su najučestaliji izgled kuća, izvana i iznutra, koje su fotografirali u svom kraju, a važan zadatak ovog susreta je bio i kuhanje tradicionalne hrane drugih zemalja. Naime, učenici su u svojim školama prikupljali tradicionalne recepte koje su zatim prevodili na engleski jezik i priložili fotografije. Na taj je način nastala knjiga tradicionalnih recepata iz 11 zemalja.

Učenici OŠ „Podrute“ su se za ovaj susret posebno pripremali i na način da su snimili video uradak o pripremanju tradicionalne hrvatske hrane kako bi pomogli svojim vršnjacima u inozemstvu da što bolje pripreme hrvatska jela.

Zadatak koji su učenici dobili u Norveškoj je bio pripremiti jela iz različitih zemalja, pa su tako npr. Englezi pripremali rumunjska i hrvatska jela, Francuzi poljska, Talijani norveška. Te su se aktivnosti odvijale u prostorijama škole opremljenima za učenje kuhanja.

Prilikom posjeta Norveškoj, sudionici susreta posjetili su Bergen, gradić na obali, Fjell fortress, muzej oružja iz 2. svjetskog rata koji se nalazi u tunelima planine te Aker Solutions, tvornicu koja pruža usluge obnove i proizvodnje proizvoda za industriju nafte i plina.

Norvežani 17. svibnja slave nacionalni dan pripremajući velike parade u gradovima te noseći tradicionalnu odjeću pa je učenicama Marti P. i Luciji F., te učiteljicama Marijani D. C. te Snježani S. iz OŠ „Podrute“ bilo veliko iskustvo to doživjeti, tim više jer su učenice za vrijeme svog boravka u Norveškoj bile smještene u obiteljima učenika iz partnerske škole. Na taj su se način s norveškom kulturom, jezikom i tradicijom najbolje upoznale.

Sve projektne aktivnosti koje se provode u školi prezentiraju se i dovršavaju na zajedničkim susretima učenika i učitelja u pojedinim zemljama. Tako je iza učitelja i učenika OŠ „Podrute“ susret u Hrvatskoj, Engleskoj, Rumunjskoj i Norveškoj, a očekuju ih još susreti u Francuskoj i Italiji. Projekt traje do 31. srpnja 2014. godine.

Priloženi dokumenti:
Norveska.doc (25.00 KB)